NOVELA ZÁKONA O DPH (2015) - II. ČÁST

Aktuálně jsou tedy platné:

První snížená sazba daně:    15% (uplatní se na zboží uvedené v příloze č. 3, teplo a chlad, služby uvedené v příloze č. 2 Zákona o DPH)

Druhá snížená sazba daně:  10% (uplatní se na zboží uvedené v příloze č.3a Zákona o DPH)

Základní sazba daně:          21% (uplatní se na všechny ostatní zdanitelná plnění mimo výše uvedených)

 

Pro tyto účely se nahrazuje zatřízení podle číselného kódu HS číselným kódem kombinované nomenklatury Celního sazebníku v platném znění (předtím v historickém znění).

Změny v příloze č. 3:

-        U léků nahrazení pojmu „používané“ pojmem „určené“,

-        Mezi radiofarmaka, očkovací látky, léky atd. je nově zařazená léčba pro humánní a veterinární lékařské účely a zdravotní a veterinární služby. Pozor, podání léku veterinářem již není považováno za dodání zboží ale za službu, přičemž hodnota léku vstupuje do základu daně jako vedlejší plnění, zdaněno sazbou 21%.

-       Nově vymezený pojem „reklama“ pro účely DPH

-       Dětská výživa – již jenom počáteční a pokračovací kojenecká výživa do 12 měsíců a potraviny pro malé děti do 3 let. Podle návrhu Informace GFŘ sem patří především kojenecká mléka, dále výživa na bázi sóji pro kojence a malé děti a přípravky k obohacování mateřského mléka. Neměli by sem patřit různé obilné kaše, dětské suchary a sušenky, a různé ovocné, zeleninové, masové a kombinované příkrmy.

-       U knih se snížená sazba uplatní jenom u tiskovin (nikoliv v elektronické podobě), obrázkových knih pro děti, hudebnin, tištěných nebo ručně psaných, též vázaných nebo ilustrovaných.

-       Doplnění o bezlepkové potraviny a to mlýnské výrobky, jejích směsi, slad, škroby, pšeničný lepek a jejich směsi, upravené mlýnské výrobky a připravené směsi k přípravě potravin pro osoby s nesnášenlivostí lepku======musí splňovat požadavky na složení potravin pro osoby s nesnášenlivostí lepku. Podle návrhu informace GFŘ této snížené sazbě dané nepodléhají konečné bezlepkové potraviny určené ke konzumaci.

 

Při dodání nebo pořízení různých druhů zboží do/ z jiného státu EU, které podléhají různým sazbám daně, se uplatní:

-          nejvyšší z těchto sazeb nebo,

-          u každého druhu zboží příslušná sazba daně samostatně

 

U dovozu různých druhů zboží, jenž podléhají různé sazbě daně, se vždy uplatní nejvyšší z těchto sazeb.

 

Ing. Barbora Krížová

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.