Identifikovaná osoba

Jsem zivnostnik, neplatce DPH. Potrebuju fakturovat sluzbu s mistem plneni na Slovensku 100 EUR. Odberatel je zivnostnik, neplatce DPH. Rozumim tomu spravne tak, ze:

a) pokud fakturuju sluzby v ramci EU fyzickym osobam - nepodnikatelum - tak mi z toho neplynou zadne povinnosti k DPH.

b) pokud fakturuju sluzby v ramci EU fyzickym osobam - at uz podnikatelum/zivnostnikum neplatcum DPH nebo platcum DPH - tak se ze me stava identifikovana osoba, musim se do 15ti dnu od poskytnuti sluzby nahlasit/registrovat a podavat souhrne hlaseni. Za poskytnutou sluzbu ale neplatim DPH, protoze povinnost platit DPH prechazi na odberatele, tj. zahranicniho podnikatele diky tzv. reverse charge.

Kdybych takovou sluzbu od zahranicni firmy prijala, tak musim DPH odvest, ale nemohu si ji jako neplatce DPH odpocitat?

Bohužel nepíšete, o jakou službu se jedná. U většiny služeb je, při jejich dodání osobě nepovinné k dani (soukromá osoba), místo plnění ve státě dodavatele, tzn. v tomto případě v ČR (§9 odst. 2 Zákona o DPH). Upozorňuji ale i na možné výjimky. Poskytnutí služby s místem plnění v ČR vstupuje do obratu pro registraci k DPH. Pokud poskytujete služby podle § 9 Zákona o DPH (obecné pravidlo pro většinu služeb), osobě povinné k dani v EU („OPD“) stanete se identifikovanou osobou. V tomto případě Vám vznikne povinnost se identifikovat k DPH u Vašeho místně příslušného FÚ. Pokud budete i nadále poskytovat služby podle §9 odst. 1 OPD z EU, budete povinně podávat daňová přiznání a rovněž souhrnná hlášení. Jako identifikované osobě Vám nevzniká nárok na odpočet DPH. V daňovém přiznání uvedete jenom plnění podle §6g až §6i Zákona o DPH. Ze služby, kterou poskytnete podle §9 odst. 1 Zákona o DPH podnikateli na SR, odvede daň její příjemce. V daňovém přiznání ji uvádíte bez DPH v řádku 21 daňového přiznání. Co se týče posledního dotazu, ano skutečně je to tak, že identifikovaná osoba je povinná přiznat a odvést DPH z titulu přijetí služby od osoby povinné k dani neusazené v tuzemsku (z EU a také ze třetí země), ale nemůže si z této služby uplatnit nárok na odpočet DPH. V případě většího rozsahu uvedených transakcí proto doporučuji požádat o dobrovolnou registraci k DPH.