Zaměstnanecké akcie

Jako zamestnanec ceske pobocky americke firmy dostavam kazdy rok akcie. Ty jsou v obchodnim systemu vedeny ve stavu "Granted" a neni mozne s nimi obchodovat. Po nejake dobe se postupne uvolnuji do stavu "Vested" (nebo tez "Released") a v tu chvili mohu pridelenou davku akcii prodat (v predem danych casovych intervalech). Pokud neprodam, hromadi se, ale uz stale zustanou ve stavu "Vested". Dodrzuji danovy test, takze jsem je nikdy neprodal drive nez za 6 mesicu, spis az za rok. Z toho duvodu jsem ani loni tyto akcie nedanil. Nasel jsem totiz nekolik clanku (a precetl i zakon o dani z prijmu, zejmena paragraf 10), kde se psalo, ze udeleni zamestnaneckych akcii neni zdanitelnym prijmem. Zamestnavatel akcie nedani. Moje otazka zni, je treba tyto akcie nejak danit? A pokud ano, jak?

Podle právního názoru GFŘ je cenný papír považován za nepeněžní zvýhodnění plynoucí zaměstnanci v souvislosti s výkonem závislé činnosti. Jedná se o nepeněžní složku mzdy a tedy příjem zdanitelný podle § 6 odst. 1 písm. d) ZDP již v okamžiku jeho nabytí zaměstnancem (viz KOOV č. 369/4.4.2012). Dani z příjmů FO dále podléhá i rozdíl mezi prodejní a kupní cenou CP, v případě že nebyl dodržen časový test (§ 4 a §10 ZDP).