Zdanění dopravy ze zahraničí

Mam dotaz ohledne DPH. Jsme zacinajici spedicni firma a planujeme kupovat prepravy prevazne z Nemecka, tudiz od nemeckych firem. Pokud koupim od nemeckeho zakaznika prepravu za napr. 600 EUR a najmu si na to ceskeho dopravce, ktery mi ten naklad odveze: Jak bude potom cesky dopravce fakturovat ....smluvni cena za dopravu + DPH ....? Ja toto DPH od nemeckeho zakaznika mit nebudu, ale ceskemu dopravci jej zaplatit budu muset. Jedna se pak otzv. vratku DPH, pokud ano, kdy si o ni muzu zazadat?

 

Služby přepravy zboží poskytnuté dodavatelem - českým plátcem DPH odběrateli, který je rovněž českým plátcem, se zdaňují podle §9 odst. 1 Zákona o DPH. Tzn. místo plnění je v ČR a služba podléhá české DPH. Výjimku představují služby přepravy spojené s dovozem a vývozem zboží (3. stát), které jsou obecně osvobozeny od daně. Německému odběrateli vyfakturujete poskytnutou službu přepravy bez DPH (místo plnění je v SRN, viz také §2 Zákona o DPH), případně osvobozenou od DPH podle § 69 Zákona o DPH (dovoz a vývoz zboží). Odpočet české DPH, zaplacené českému přepravci, si uplatníte ve svém daňovém přiznání k DPH (ř. 40 a 41), kterého výsledkem může být i nadměrný odpočet.