Daňový nerezident

Dotaz:

Jsem danovy rezident USA dle podminek v prislusnem zakone i smlouve o zamezeni dvojiho zdaneni (staly byt, centrum ekonomickych zajmu, prevazne zdrzovani se, atd.). Danovy urad v USA me tez uznal jako sveho danoveho rezidenta. Z tohoto pohledu je nutne nejakym zpusobem uvedomit cesky danovy urad ci tato povinnost zde neexistuje?

Druha otazka se tyka prijmu v CR, ktere pobiram na zaklade dohody o provedeni prace. Jedna se o castku mensi nez 5000Kc mesicne. Jako danovy nerezident mohu pouzit srazkovou i zalohovou dan? V pripade zalohove dane by vysledna dan byla nula, je nutne v tomto pripade podat danove priznani ci staci tento prijem uvest v priznani v zemi me danove rezidence?

Odpověď:

Doporučuji vyžádat si od amerického daňového úřadu potvrzení o americké daňové rezidenci a mít ho k dispozici pro případy, že by Vás český FÚ vyzval k podání českého daňového přiznání. Oznamovací povinnost není zákonem stanovena. Příjmy od jednoho zaměstnavatele se sídlem nebo bydlištěm na území České republiky resp. příjmy od plátců daně vymezených v § 38c ZDP se zdaňují srážkovou daní, pokud za jeden měsíc nepřesáhnou 5 tis. Kč a zaměstnanec nepodepsal u téhož zaměstnavatele „prohlášení“. V opačném případě se srazí záloha na daň a ročná daňová povinnost se vypořádá v ročním zúčtování záloh, pokud o to zaměstnanec požádá (viď FAQ dotazy). Uvedené platí jako pro českého daňového rezidenta tak i pro českého daňového nerezidenta. Obecně, ve státě své daňové rezidence (tzn. USA) zdaňujete své celosvětové příjmy, tzn. včetně těch, které mají zdroj v jiné zemi. Příjmy ze zaměstnání jsou zdanitelné ve státě, na území kterého je práce vykonávána (stát zdroje, v souladu s čl. 15 smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi ČR a USA. Příjmy ze zaměstnání v ČR ale můžou být zdanitelné výhradně a jenom v USA za splnění 3 podmínek současně: a) odměna je vyplácena zaměstnavatelem nebo za zaměstnavatele, který není českým daňovým rezidentem (např. společnost se sídlem mimo ČR); b) odměna není vyplácena stálou provozovnu českého daňového nerezidenta v ČR; c) v ČR se zdržujete po jedno nebo více období, která nepřesáhnou v úhrnu 183 dny v jakémkoli dvanáctiměsíčním období. Konkrétní způsob zdanění příjmů v USA pak závisí od amerických daňových zákonů.

http://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/256588-danovy-nerezident

Doplnění dotazu:

Dekuji moc za vycerpavajici odpoved. Jeden doplnujici dotaz: Jestli to dobre chapu, tak danovy nerezident, ktery podepise prohlaseni, plati zalohovou dan a uplatni pouze zakladni slevu na dani (ne na vyzivovanou osobu, dite,.., tj. nesplnuje onu 90% podminku) neni povinen podat v CR danove priznani. Prijmy pouze uvede v danovem priznani zeme sve danove rezidence. Je to takhle spravne?

Odpověď:

Pokud máte ze zdrojů v ČR jenom příjmy ze závislé činnosti a to pouze od jednoho anebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců, nemusíte v ČR podávat daňové přiznání k DPFO. Daňový nerezident, který nemá, nejméně 90% ze svých celkových  příjmů ze zdrojů v ČR, si nesmí uplatnit žádné slevy na dani (mimo základní slevy na poplatníka), daňové zvýhodnění na dítě ani nezdanitelnou část základu daně (např. úroky z úvěru, životní a penzijní pojištění atd.). Máte právo, nikoliv povinnost, požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh. Příjmy ze závislé činnosti dále zdaníte ve státě své daňové rezidence.

http://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/256679-danovy-nerezident-2