Příjmy ze zaměstnání v SR

Dotaz

Dobrý den, podávám danové přiznání z příjmu v ČR (zaměstnání a pronájem). nově mám v roce 2012 i příjem ze Slovenska, Jedná se o bežný zaměstnanecký poměr u zaměstnavatele v SK, který za mne odváděl v 2012 pojištění, zálohy na dan... Od tohoto zaměstnavatele si nechám provést roční zůčtování dane (jen z toho příjmu na Slovensku) a výsledkem bude, že me na Slovensku budou odvedené zálohy na dan vracet, protože moje mzda v SK byla menší než zdanitelné minimum na Slovensku. Chtěl bych Vás požádat o radu jak tento příjem uvést v danovém přiznání v CR, nebo zda ho vůbec uvádět, když podle mě je dle paragrafu 38f odst 4, vyňat ze zdanění (pokud to chápu správně). Mám tedy vyplnovat přílohu 3 DP, když jiné příjmy na Slovensku než tu mzdu nemám? Nebo jen výsledek ročního zůčtování přidat jako přílohu k DP a bez vyplnování příholhy 3? Nebo tento příjem uvádět v jiných kolonkách DP? Prosím o radu, jak tento příjem uvést v DP.

Odpověď:

Ano, příjmy ze závislé činnosti vykonávané na Slovensku, plynoucí českému daňovému rezidentovi od zaměstnavatele, který je slovenským daňovým rezidentem, se v České republice vyjímají ze zdanění. Předpokladem je, že uvedené příjmy již byly v SR zdaněny, co je splněno. Příjmy se uvádějí v řádcích 31 až 36a daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob.  Přesný postup najdete v pokynech k daňovému přiznání. Jenom upozorňuji, že hrubá mzda ze Slovenska se pro účely výpočtu základu daně podle §6 ZDP (super hrubá mzdy) zvyšuje o pojistné na SP a ZP vypočítané podle českých předpisů, a to bez ohledu na to v jaké výši bylo pojistné sraženo a uhrazeno na Slovensku (§6 odst. 13 ZDP). Příloha č. 3 se nevyplňuje a k daňovému přiznání, kromě jiného, přiložíte i potvrzení (zúčtování) od svého slovenského zaměstnavatele.

http://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/249850-dotaz-na-mzdu-ze-slovenska