Změna daňové rezidence v průběhu roku

Chcem poprosit o radu v komplikovanej danovej situacii. Prvych 5 mesiacov roku 2012 som pracoval, mal prijmy a odvadzal dane v CR, na dalsich 7 som sa odstahoval do USA, kde som bol ku koncu roka podla prezencneho testu danovym rezidentom. Trvaly pobyt mam na Slovensku, kde som sa vsak nezdrzival ani nemal prijmy. Vychadza mi z toho, ze v CR som nerezident, kedze som tam nebol viac ako 183 dni ani momentalne nemam bydlisko. Mam povinnost podat v CR danove priznanie a ako ano, mam moznost si uplatnit zakladnu zlavu na poplatnika? Musim v priznani uvadzat i prijmy zo zahranicia?

Pokud máte na Slovensku i stálý bytu (definice viď. FAQ dotazy), za prvních 5 měsíců budete pravděpodobně považován za českého daňového rezidenta v souladu s čl. 4 smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi ČR a SR (středisko zájmů, resp. dále obvyklé zdržování v ČR). Za uvedené období přiznáte a zdaníte své celosvětové příjmy v ČR, s uplatněním celé výše základní slevy na poplatníka. Co se týče druhé poloviny roka (dalších 7 měsíců) je potřeba určit Vaší daňovou rezidenci podle čl. 4 smlouvy mezi o zamezení dvojího zdanění mezi USA a SR, dle které budete pravděpodobně posouzen za amerického daňového rezidenta (také z důvodu střediska zájmů resp. obvyklého zdržování v USA). V tomto případě, a za uvedených 7 měsíců v roku, zdaníte své celosvětové příjmy v USA.