Zaměstnání v zahraničí

Dotaz:

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak to bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, pokud jsem zaměstnaná v Německu a odvody za mě bude platit zaměstnavatel tam, ale zároveň mám nepozastavený živnostenský list v ČR(živnost teď ale neprovozuji, takže z ní nemám žádné příjmy).Pokud živnost nepozastavím, budu muset platit odvody(zdrav. a sociální) pojištění také zde?

Odpověď:

Dobrý den. V souladu s čl.13 odst. 3 Nařízení ES č.883/2004 se na osobu, která je obvykle činná jako zaměstnanec a osoba samostatně výdělečně činná v různých členských státech EU, vztahují právní předpisy členského státu, v němž pracuje jako zaměstnanec. Z uvedeného plyne, že jste příslušná k německým předpisům upravujícím oblast sociálního a zdravotního pojištění, tj pojistné na ZP a SP budete odvádět jenom v SRN. Uvedenou skutečnost je potřeba ČSSZ a své zdravotní pojišťovně oznámit, pro konkrétní informace prosím kontaktujte tyto instituce.

http://www.penize.cz/socialni-a-zdravotni-pojisteni/236736-odvody